Dieťa, učitel a rodič

Feature image

V septembri sme pripravili workshop pre učiteľov, Attomat - súťaž nielen pre deti a aj online stretnutie pre rodičov.

Začali sme učiteľmi - pripravili sme workshopy pre 100 učiteľov, prezentovali sa aj učiteľom na konferencii Učíme pre život a už viac ako 200 učiteľov odoberá náš pravidelný newsletter. Snažíme sa učiteľom priniesť podnety a naše skúsenosti, čo nám funguje pri práci s deťmi so záujmom o matematiku a fyziku. Konkrétne aktivity a princípy, ktoré vedia využiť v škole.

Pokračovali sme deťmi - pripravili sme online Attomat - už 8. vydanie. 1.vydanie bolo v apríli 2020, chvíľu po tom, ako sa zavreli školy. Vtedy boli školy zavreté a súťažiach bolo 689. Teraz sú školy otvorené a súťažiach bolo cez 690. Aj keď to znie neuveriteľne - 690 ľudí si vo štvrtok poobede sadne a hodinu rieši matematické úlohy. A potom ešte 220 ľudí pozerá livestream, na ktorom sa prezentujú riešenia niektorých úloh. Takto sme chceli deťom ukázať, že aj matematika môže byť zaujímavá a nemusia ju robiť len z donútenia. Záznam zo streamu nájdete na našom YouTube channeli.

Následne sme prvýkrát pripravili akciu - Rodičko Pikomatu a Pikofyzu. Porozprávali sme rodičom o tom, aké sú naše skúsenosti s prácou so šikovnými deťmi. Čerstvé absolventky Nina a Danka porozprávali, aké bolo pre nich riešenie úloh a čím si prešli. Svoje pohľady pridali aj rodičia, ktorých deti už dlhšie riešia Pikomat a Pikofyz. Pridali sme niekoľko rád a odporúčaní, ako deti podporiť pri písaní riešení a rozprávali aj o tom, v čom vidíme prínos súťaží, v ktorých deti opisujú celý postup riešenia. Záznam z Rodička nájdete na našom YouTube channeli.

Snažíme sa šikovným deťom vytvoriť prostredie, v ktorom ich bude baviť sa rozvíjať. Nie je to ľahká úloha a preto nás veľmi teší, že na tom môžeme pracovať spoločne s rodičmi a učiteľmi.

No a potom už len ten posledný krok - 4. októbra je termín 1. série Pikomatu a Pikofyzu, kde už očakávame riešenia od detí... To sú súťaže, kde naozaj vnímame, že máme šancu deti systematicky a dlhodobo rozvíjať.